Yamaç Paraşütü Eğitimi – P2’den T2’ye

Yamaç Paraşütü Eğitimi

Yamaç Paraşütü Eğitimi mi almak istiyorsun? Cevabın evet ise, aradığın her şey bu makalenin içerisinde yer alıyor. Dikkatlice okumanızı öneriyorum.

Yazımıza başlamadan önce, Yamaç Paraşütü Nedir? kısaca sizlere bunu anlatayım. Havacılıkla uğraşan bir kaç kişi tarafından 1980 yılında bulunmuştur. Yüksek veya alçak tepe yamaçlarından koşarak, veya yürüyerek kalkış yapılan bir ekstrem spordur. Çok hafif bir hava aracıdır. Bilinçli yapıldığı takdirde, çok güvenli bir spor branşıdır.

Yamaç Paraşütü Belgeleri

Yamaç Paraşütü sporunun belgelerini resmî olarak, Türk Hava Kurumu vermektedir. Başlangıç seviyeden başlayıp, Ticari (Tandem Yamaç paraşütü) pilotluğuna kadar toplam 6 tane belge vardır. Yazımızın devamında tek tek belgeleri ve nasıl alındığını anlatacağım.

Yamaç Paraşütü P2 Belgesi (Başlangıç Seviye)

P2 Sertifikası

İlk olarak Yamaç Paraşütü Eğitimine, yer çalışması ile başlanır. Yer çalışması kalkış yapacağımız tepede kalkarken, koşarak paraşütü tepemize getirip istikamet kaçırmadan koşmaya devam etmemizdir. Biz bunu hiç uçuş yapmadan kişinin gelişimine bağlı olarak düz bir alanda ortalama 1 hafta kadar antrenmanını yaparız. Türk Hava Kurumu hocaları tarafından verilen bu eğitimde, yazılı ve teorik eğitimlerde bulunur. Bunların ardından sporcu başarılı olduğu takdirde, 20 adet alçak tepelerden uçuş yaptırılır ve sporcu P2 Sertifikasını almaya hak kazanır. Kurs süresi ortalama 15 gündür. Hava durumuna göre kurs süresi değişebilir.

P2 Belge Ücreti : Ortalama, 1500 TL’dir

Yamaç Paraşütü P3 Belgesi (Orta Seviye)

P3 Sertifikası

P3 Belgesine katılım sağlamak için, P2 belgesine sahip bir sporcunun 12 saat/50 Sorti (adet) uçuşu olmak zorundadır. Bu uçuşlar GPS yardımı ile kayıt edilip, THK’ya sunulur.

P3 Sertifikası Eğitimi, deniz üzerinde yapılır. Havada pilotun normal uçuş esnasında başına gelebilecek olumsuz (emergency) durumlarını, bilinçli olarak havada yapmasıdır. Bu eğitim, uçuş esnasında paraşütün iplerini, THK hocasının aşağıdan telsiz yönlendirmeleriyle, paraşütün iplerini bilinçli olarak çekerek kapatıp tekrar açtığı bir olaydır. KORKMAYIN 🙂 çok kolaydır. P3 Eğitiminde önden kapanma(), asimetrik kapanma(), Wingover ve Spiral hareketleri yapılır. Yazılı ve uygulamalı eğitimden başarılı olan sporcu P3 Sertifikasını almaya hak kazanır. Kurs süresi ortalama 1 haftadır.

P3 Belge Ücreti : Ortalama, 2250 TL’dir

Yamaç Paraşütü P4 Belgesi (İleri Seviye)

P4 Sertifikası

Sporcu P4 Eğitimine katılabilmek için, 20 Sortide 10 saat uçuş yapmış olmalıdır.

P3 Eğitiminde olduğu gibi P4 Eğitimide deniz üzerinde yapılmalıdır. Havada emergency durumlarını pilot aşağıdan hocanın telsiz anonsları ile yapar. P4 Eğitiminde önden kapanma(), Tam STOL, Dip STOL, Spin, asimetrik kapanma(), Wingover ve Spiral hareketleri yapılır. Teorik ve uygulamalarda başarılı olan pilot p4 belgesini alır. Kurs süresi ortalama 7 gündür.

P4 Belge Ücreti : Ortalama, 2500 TL’dir

Yamaç Paraşütü P5 Belgesi (Deneyimli Pilot)

P5 Sertifikası

P5 Eğitimi ileri seviye ve zor bir eğitimdir. Pilotun havanın ısınmasıyla oluşan hava kaldırıcılarını (Termik) kullanarak yükselip 15 km ve üzeri uçuşlar yapmasını öğrenmesidir, Pilotun 5 uçuşta toplam olarak 100km uçuş yaptığında bu belgeyi almaya hak kazanmış sayılır. Bir uçuşta en az 15 km uçuş yapması gerekmektedir. 15 km altı uçuş mesafeleri sayılmaz. Kurs süresi ortalama 20 gün sürer.

P5 Belge Ücreti : Ortalama, 2000 TL’dir

Yamaç Paraşütü T1 Belgesi (Tandem Pilot)

T1 Sertifikası

T1 Belgesi çift kişilik ticari olmayan iki pilotun uçabildiği bir sertifikadır.T1 Belgesini sadece THK’nun 6 ayda bir 30 kişilik kontenjanlarla açtığı bir kurstur. T1 Eğitiminde, yazılı sınavı geçmiş pilotlar, 4 adet çift kişilik uçuşa tabii tutulur. Bu eğitimde pilotun düzgün kalkış ve hedefe iniş yapmasıdır. SIV eğitimlerini de pilottan yapması istenilir. Pilotun 1 tane kurs esnasında 1 tane hata yapma hakkı vardır. İkinci hata elenme sebebidir. Bunları başarılı bir şekilde gerçekleştiren pilot T1 Sertifikasını almaya hak kazanır. Kurs süresi 7 – 14 gün arasıdır. Dünyanın merkezi olan Fethiye’de Yamaç Paraşütü hakkında bilgi almak için tıklayınız.

T1 Belge Ücreti : Aşağıdaki numaradan fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü T2 Belgesi (Ticari Tandem Pilot)

T2 Sertifikası

Bu belgeye sahip bir pilot, ticari olarak çift kişilik yolcu uçuşu yaptırabilir. Ticari Tandem Pilotluğu bir meslektir. Örneğin; Fethiye’de Yamaç Paraşütü Pilotu 300 tane bulunmaktadır.

T2 Sertifikası sadece Türk Hava Kurumu kursları tarafından verilmektedir. 6 ayda bir 30 kişilik kontenjanlarla açılır. Pilottan düzgün kalkış yapıp düzgün hedefe iniş yapması istenir. Pilotun bir tane hata yapma hakkın vardır. İkinci hatada pilot elenir. Pilottan havada emergency (SIV) hareketlerini yapması istedir. Yazılı ve uygulamaları başarılı bir şekilde gerçekleştiren pilot, T2 Belgesini almaya hak kazanır. Kurs süresi 1 ile 2 hafta arasında değişir.

T2 Belge Ücreti : Ortalama, 7000 TL’dir

İletişim

Daha Detaylı Bilgi için : THK Hocası Adem HASGÜL : 0532 597 08 83

Kaynak

Kaynak : Türk Hava Kurumu