Fethiye’de En İyi Gezilecek 12 Yer

Fethiye'de gezilecek yerler

Merhaba, ben Yusuf. Fethiye’de yamaç paraşütü pilotuyum. Bu yazımda sizlere, Fethiye’de en iyi gezilecek yerleri kısa cümlelerle anlatmaya çalışacağım. Fethiye’ye geldiyseniz veya gelecekseniz bu makaleyi kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca reklam yapmadan geçmek istemiyorum. Eğer Fethiye’de Yamaç Paraşütü uçuşu yapmak isterseniz bana buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük turizm şehirlerinden biri olan Fethiye, mavi ile yeşilin bir buluşma noktasıdır. Eğer Fethiye’de tatil yapmak istiyorsanız, buraya geldiğinizde ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göreceksiniz. Kelebekler Vadisi’nin eşsiz güzelliğini, Ölüdeniz’in doğallığını ve daha aşağıda sayacağım 12 yeri buyrun okuyun. Fethiye’ye HOŞGELDİNİZ 🙂

Fethiye Ölüdeniz

Fethiye Ölüdeniz Sahili
Fethiye Ölüdeniz

Fethiye Ölüdeniz deninildiğinde benim için akan sular duruyor. Fethiyenin olmazsa olmazı. Eğer bir turist Fethiye’ye geldiyse mutlaka Ölüdeniz Sahili’ne gelecektir. Tabiki sizde geleceksiniz. Ölüdenize geldiğinizde yamaç paraşütü uçuşlarını dikkatlice izleminizi tavsiye ediyorum. Ne kadar güvenli bir aktivite olduğunu göreceksiniz. Ölüdeniz’e merkezden gitmek için aracınız yok ise dolmuşları tavsiye ederim gayet uygun. Otogardan binip, Ölüdeniz Sahil’de inebilirsiniz. Yolculuk ortalama 30 dk sürüyor.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, ismiyle ün kazanmış bir bölge bence. İsminden de anlaşıldığı gibi burada kelebekler varmış. Ben belki yüzlerce kez gittim kelebek göremedim. İnşallah sizler görürsünüz. Oraya gittiğinizde fotoğraf çekilmek için çok uçurumun kenarına yaklaşmanızı tavsiye etmem. Uzaktan izlediğinizde mükemmel bir manzarası var. Eğer Kelebekler Vadisi’ni en iyi manzaradan izlemek istiyorsanız, kelebekler vadisiniz 1 km ilerisinde bulunan kafelerde oturmanızı tavsiye ederim. Fiyatlar uygun. Arada gidiyorum.

Fethiye Gizli Plaj

Fethiye Gizli Plaj bölgesini sadece benim bu makalemden okuyup, şaşırabilirsiniz. Çünkü bu bölgeyi çoğu insan burada yaşadığı halde bilmez. Ben sesiz sakin bir şekilde denize girmek istediğim zaman bu bölgeye gidiyorum. Tabiki şimdi Fethiye Gizli Plaja nasıl giderim? diyeceksiniz. Tarif ediyorum 🙂 Ölüdeniz’den çıkıp Kelebekler Vadisi’ne doğru yola çıktığınızda 500m ileride. Googleden konumunu buldum, Könül Plajı tıklayarak gidebilirsiniz. Oraya vardığınızda sahili göremeyeceksiniz. Arabadan inin, demir çiti aşın, patika yoldan tahmini 300m yürüyerek oraya ulaşacaksınız. Beğenirseniz yorumlarınızı aşağıya bekliyorum 🙂 Yakın zaman içerisinde Gizli Plaj’ın bir fotoğrafını ekleyeceğim.

SaklıKent Kanyonu (Dikkat Taş Düşebilir)

SaklıKent Kanyonu
SaklıKent Kanyonu

SaklıKent Kanyonuna gitmek istiyorsanız, bir gününüzü sadece buraya ayırmanız gerekiyor. Ama değer mi? Bir düşüneyim. Değer! Tamamen doğal bir harika. Vardığınızda giriş ücretli. Kişi başı 15 lira civarında. Kafanıza baret takmadan gezemiyorsunuz. Baret takmanızın sebebi tepe kenarından yürüdüğünüz için, başınıza düşebilecek taşlardan kendinizi korumak için. Takmanızı tavsiye ederim. Oraya giderken yanınızda suya girmek için kıyafette götürmenizi tavsiye ederim. Çünkü orada su içerisinde yürüyüş yapıp şelaleye gidiyorsunuz. SaklıKent Kanyona nasıl giderim diyorsanız TIKLAYIN.

Kayaköy (Gizemli Şehir)

Kayaköy
Kayaköy

Kayaköy, Fethiye’de bulunan ürpertici bir yerdir. Fethiye Yamaç Paraşütü uçuşlarında havadan bu bölgeyi görebiliyoruz. Kendim bizzat gidip gezdim. Gerçekten bir köy. Çok doğal bir bölge. Tarihi dokuya hiçbir şekilde zarar verilmemiş. Fethiye merkeze 7-8 km uzaklıkta. Otobüsle ulaşım yok. Kendi arabanızla gitmek zorundasınız. Kayaköy’e nasıl giderim diyorsanız, TIKLAYIN.

Kabak Koyu

Kabak Koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye’de bulunan nadide bir sahildir. Ben motosiklet ile gittim. Kelebekler Vadisi’nden 3-5 km daha devam ediyorsunuz. Yolu toprak ve çok kötü bilginize. Gayet küçük bir sahil. Ormanın içerisinde bulunuyor. Yemekler biraz pahalı. Ben Kabak Koyu’na balık tutmak için gitmiştim. Gayet güzel balıklar çıkıyor.

Çalış Plajı

Çalış Plajı
Çalış Plajı

Çalış Plajı Fethiye’nın en kalabalık ve ilgi gören plajıdır. Önünde bulunan adalardan dolayı dalgayı çok az alıyor. Ailenizle rahatlıkla gidip eğlenebileceğiniz bir yer. Sahil boyu kafeler ve otellerden oluşuyor. Akşam yürüyüşü içinde çok güzel bir konum. Fethiye merkeze yürüme mesafesindedir.

Gemiler Adası – Koyu (St. Nicholas Adası)

Gemiler Koyu
Gemiler Koyu

Gemiler Koyu’nun gerçek ismi Gemile Adası’dır. Bizans zamanına ait tarihi eserlere ev sahipliği yapıyor. Kayalar oyularak ev ve kiliseler inşa edilmiştir. Gemiler adasının zirvesine yürüyerek gidebiliyorsunuz.

Fethiye Tarihi Müzesi

Fethiye Müzesi

Şehir merkezinde bulunan Fethiye Müzesi’ne müze kart ile ücretsiz girebiliyorsunuz. Çevredeki kazılarda çıkartılan tarihi eserler burada sergileniyor. Kesinlikle gidip görmenizi tavsiye ederim. Sabah 08:30 ile akşam 19:00 arası sizlere kapısını açıyor.

GizliKent Şelalesi (Doğal Harika)

GizliKent Şelalesi
GizliKent Şelalesi

GizliKent Şelalesi, SaklıKent’e çok yakın bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Fethiye’nin en doğal şelale ünvanını elinde bulunduruyor. Fethiye merkezden her gün sabah 08:00 ile 20:00 arası sürekli dolmuşlar kalkıyor. Şelale yakınların çok eğlenceli rafting, safari gibi aktivitelerde yapabilirsiniz.

PATARA Antik Kenti

Patara Antik Kenti
PATARA Antik Kenti

Fethiye – Antalya karayolu üzerinde bulunan PATARA Antik Kenti, Su perisi Lykia tarafından kuruldu olarak biliniyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 yılı PATARA yılı demesinin ardından gözler buraya çevrildi. Buyrun gelip görün.

Fethiye Merkez

Fethiye Merkez Limanı
Fethiye Merkez Limanı

Fethiye’nin merkezi muhteşem bir kordona ev sahipliği yapıyor. Benim evime çok yakın bir konumda. Hemen hemen her akşam yürüyüş yapıp balık tuttuğum bir bölge. Ayrıcı kordon boyunca muhteşem kafeler bulunuyor. Fiyatlar tatil merkezlerine göre gayet uygun.

12 Adalar

12 Adalar Havadan Görüntüsü
12 Adalar

12 Adalar, Fethiye’de bulunan efsane adaların bir araya geldiği yerdir. Fethiye’ye geldiğinizde tatilinizin en az bir gününü burayı gezmeye harcamanızı tavsiye ediyorum. 12 Adalar’a Ölüdeniz ve Fethiye Merkez’den kalkan tekne turlarıyla gidebilirsiniz.

Fethiye’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi almak için arayın.
İletişim: 0546 655 90 20